Johannesburg 2005

Sunday, April 24, 2005

Apartheidist ja ajast peale seda

Written by M.A.

Ühel esimestest nädalavahetustest võtsime ette külastuse apartheidi muuseumi. Kuna meil oli niikuinii mõte minna Gold Reef City-sse, siis tundus loomlikuna väisada ka muuseumit, mis asus seal kõrval. Nii me sinna paar tundi enne sulgemist ka laekusime. Pean tunnistama, et see jättis mulle päris hea mulje – nii sisuliselt kui ka väliselt. Tõsiselt muuseumi läbi käies kuluks vähemalt 3 tundi, kuid seal olles tundus, et kõigi stendide juures peatudes kuluks aega veelgi rohkem. Sealjuures oli sissejuhatusena kavas väike filmiseanss ajast enne kulla avastamist ja lõpus lühifilm Soweto rahutustest. Nii 20 minutit kumbki.

Muuseumis kogetu jättis päris sügava mulje. Kusagilt lapsepõlvest nagu meenuks pildid rahutustest Lõuna-Aafrikas, kuid ega ma selles nüüd väga kindel ka ei ole. Rahutusi toimub maailmas pidevalt ja mina tõesti enam ei tea mis see oli, mis mu mälusopist teed välja poole otsis.

Harimise mõttes – apartheidi reziim kehtestati aastal 1948. Selle peamiseks eesmärgiks oli valgete ja mustade eraldamine igas mõttes. Isegi tänavad olid eraldatud – ühel tänaval lähenevad raudteejaamale valged ja teisel tänaval kõik teised. Täieliku lõpu sai see reziim alles 1994. aastal. Too aasta toimusid esimesed vabad valimised ja presidendiks valiti kauaaegne poliitvang Nelson Mandela. Muide, vanglas kandis Nelson Mandela numbrit 46664.

Peale 1994 aastat on palju muutnud. Kuigi võib olla mitte nii nagu enamus inimesi seda oleks soovinud. Varem oli igasugune võim ainult valgete käes. Nemad omasid pea kõike, siis nüüd on läbi viidud selline progr(omm)amm nagu “Black Empowerment”. See seisneb sisuliselt selles, et kõikides firmades peab vist pool osalusest (igaljuhul märkimisväärne osa) kuuluma varem ahistatud rahvakillule ehk siis mustanahalistele ja/või värvilistele. Selle tulemusena on väga väike osa mittevalgetest saanud 10 aastaga väga rikkaks. Samas kui ülejäänud on jäänud samale tasemele. Nii et see on “päris hea” programm, kui oled sellele lähedal – oled väljavalitu, mõnes mõttes ehk tankist. Näiteks omad poolt kohalikku Microsofti. Kohati on tunne, et püütakse tagasi teha valgetele seda ülekohut, mis nende kallal toime pandi. Natuke meenutab iidsest Süüriast pärit maailmausku kodanikke, kes nende kallal toime pandud vägivalla peal siiani liugu lasevad.
Siinmail on kahjuks erinevalt Eestist ka teenindaja inimene : ), mis väljendub selles, et enamus teenindusasutusi suletakse kell 19 äripäevil ja veel varem nädalavahetusel. Selle tulenevalt viskas turvamees meid koos teiste hiliste muuseumikülastajatega majast viisakalt välja.

0 Comments:

Post a Comment

<< Home