Lesoto – kuningriik vabariigi sees
LAVi keskel asuv Lesoto on totaalselt teistmoodi riik kui LAV ise. Lesoto on Eestist kolmandikku võrra väiksem pindalalt ja samavõrra suurem rahvaarvult. Märksõnad oleks: väga mägine maa ja väga sõbralik rahvas. Riiki sisenemiseks EU kodanikud üldjuhul viisat taotlema ei pea. Meie siiski lasime igaks juhuks enne reisi Pretooria konsulaadis viisa templi endale passi lüüa. Johannesburgist Lesoto piirini on ~3 h autosõitu.
Lesoto sees tuleb arvestada, et sõitmine võtab aega – eriti väga mägises idapiirkonnas, kus sõitsime korduvalt rohkem kui 3km merepinnast kõrgemal. Mägiteed on lihtsalt võrratud – serpentiinide rägastik. Teed üllatavalt head, kenasti joonitud, valdavalt on piirded kuristikke äärtel olemas ja isegi helkurnaelad tee keskel. Mõnes kohas esineb kusagilt kõrgelt alla langenud kivikamakaid teel. Peamised teed on korda tehtud viimasel ajal seoses riigi keskel asuva suure hüdroelektrijaama ehituse projektiga (Katze dam?). Päris üleval mägedes, kus temperatuurid tihti alla nulli, on siiski teekate auklikum. Palju on ka kruusateid, millest suurem osa on kaardil tähistatud kui 4x4 masinatele mõeldud teed. Meie tegime kõrvalepõike külateedele, mida mööda polnud ühelgi kaardil, kui nad oleks siis, ehk extreme 4by4 tähistusega : )
Lesoto rahvas elab väga ehedal kujul. Elavad ümmargustes rookatustega kivihüttides, peavad põldu ja karjatavad lambaid, kitsi ja kõhnu lehmi (suured lehmad ei suudaks ju mägedes turnida). “Kihutavad” ringi eeslite seljas ja härjavankritel. Lambavillast tehakse tekke, mida kannavad seljas pea kõik inimesed. Sest mägedes on külm, talvel s.t. praegu võib olla öösiti kuni -20 C ja kevade poole (august-sepember) on ka lumesajud tavalised. Valdav enamus sajust tuleb suvel äikesetormide näol. Peateede ääres elavad lapsed on õppinud turistidelt kommi(raha) manguma – ikka patsutavad kõhtu ja siis sirutavad peokese ette. Mujal aga vaadatakse võõraid lihtsalt suurisilmi, lehvitatakse ja ollakse lihtsalt sõbralikud igal pool.
Lesotos asub üks Aafrika vingemaid mäesuusakeskusi. Oxbow kandis saab suusatada tavaliselt juuni kuni sept. Talve alguses on ainult üks nõlv kunstlumega kaetud, vasta kevadet kui sajud tulevad, saab igalt poolt alla tulla – ole aga mees ja roni ülesse : )
Lesoto rahaühik on loti. Kuna ta on LAVi randiga 1=1 siis käibib ka rand. Sama lugu on ka Svaasimaa rahaga. Lesoto pealinn on Maseru. Meie sinna too nädalavahetus ei plaaninudki jõuda ja ega suurt millesti ilma ka ei jäänud. Teiste sõnul pidi Maseru suhteliselt küla olema võrreldes LAVi linnadega. Küll aga jalutasime Butha-Buthe linnas ja lahkusime riigist Maputsoe kaudu. Lesoto kohanimed on väga originaalsed, mida ei saa öelda LAVi kohta. Tagasiteel Joburgi jäid teele Pethelem, Senekal, Kroonstad. Samas piirkonnas olid veel Parys, Virginia, Newcastle...
0 Comments:
Post a Comment
<< Home